+90 800 - 211 01 05 
  Sayfayı yazdır

İş yeri donanımları hakkında yönergeler

Monitörleriniz doğru çalışma yüksekliğine sahip mi?
Çalışma alanınız yeteri kadar büyük mü?
Yüzeyler gereksiz ve rahatsız edici yansımalardan arındırılmış mı?
Masalar yeteri kadar bacak boşluğu sunuyor mu?


Modern ofis donanımları sağlık koruması sunar

Sağılığını korumak her bireyin kendi görevidir; fakat iş yerleri için de bu konu büyük bir önem taşır çünkü hastalanma ve aksamalar sonucunda ortaya çıkan iş kayıpları büyük işletme zararlarına neden olur. Şirket Sağlık Sigortası Derneğinin (BKK-Derneği) bir açıklaması, 1999 yılında her bir çalışanın ortalama 16 iş günü çalışmadığını ortaya koydu. İş kayıplarının dörtte birinden bile daha fazlası (27,2 %) ofiste sıkça rastlanan kas ve iskelet rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Bu rakamlar, ofis işleri yüksek zihinsel streslerle de bağlantılı olduğundan, ofis içerisindeki sağlık korumasının çok önemli olduğunu gösterir. Burada, bireyin omuzları üzerine binen yükü azaltmak adına ergonomik çalışma alanı ve oda planlamaları devreye girer. Bu, ofis içerisindeki iş yeri tasarımını kurallarla destekleyen bir çalışmadır.

Dikkate alınması gereken birkaç örnek:

 • Statik oturma şekli hem kasları hem de omurgayı zorlar. Ergonomi açısından başarılı çalışma sandalyeleri "dinamik oturuşu" sağlar, ayrıca sağlık ve çalışma kalitesinde doğabilecek kötü sonuçları önler.
 • Yanlış çalışma yükseklikleri vücut duruşunda kasılma meydana gelmesine neden olur. Yüksekliği ayarlanabilen çalışma yerleri her bir bireye kendisi için en iyi oturma şeklini ayarlama imkanı sunar.
 • Fiziksel hareketsizlik hem bedensel hem de ruhsal dinamikleri kötü yönde etkiler; kas hareketlerini ve kan dolaşımını azaltarak omurun esnekliğine zarar verir. Fiziksel hareketlilik sunan çalışma yerleri hastalıkla ve hastalık sonrasında ortaya çıkan zararlara karşı koruma sunar. İş yerindeki ve odadaki yeterli hareket özgürlüğü alanı da aynı derecede önemlidir.
 • Monitörde oluşan doğrudan ve dolaylı yansımaların sonuncunda oluşan parlamalar insanın görme yeteneğine zarar verebilir. Bu nedenle monitörün parlamayacağı bir şekilde konumlandırılması çok önemlidir.
 • Kötü veya yetersiz aydınlatan bir oda aydınlatması da aynı sonuçları tetikler. İş ve iş düzenlemesine uyarlanmalıdır.
 • Görsel ve işitsel etkenler konsantrasyonu etkiler ve "programlanmış" sorun kaynağı oluştururlar. Akustik açıdan etkili olan panel sistemleri daha büyük odaları da "yumuşatır".
Performans açısından güçlü ofis sistemleri, insan gücünü korumak ve geliştirmek için birçok fırsat sunar. Bu sistemler, sağlık koruması sunar, motivasyon ve katılımı destekler, hastalık ve hastalık sonucu ortaya çıkan zararlara karşı koruma sağlar.

İş yerlerinin nasıl görünmesi gerektiğini belirleyen, monitör çalışma yönetmeliği (BildschirmarbV) ve diğer ilgili yönetmeliklerdir. Bunlar bilimsel ile ofis tecrübelerini en ince ayrıntısına kadar destekler ve somutlaştırır.

Çalışma alanının tasarlanmasına ilişkin önemli kurallar

Destekleyin - engellemeyin
Zorunlu kılınmış çalışma yüzeyi 1,28 m²:
 • Tek yüzeyli çalışma yerleri = 1600 mm geniş x (her yerde) 800 mm derin
 • Kombinasyonlar toplamı 1,28 m², (her yerde) 800 mm derin
İstisna: Daha az alana ihtiyaç duyan çalışma yerleri 1200 mm genişliğe kadar düşürülebilir. Çalışma yüksekliği masa yüksekliği anlamına gelmez. Bireysel çalışma yüksekliği insandan insana farklılık gösterir.
 • Azami çalışma yüksekliği 750 mm'yi geçmemelidir
 • Yüksekliği ayarlanabilen çalışma yerleri 680 ile 760 mm arasında olan bir değiştirme aralığına sahip olmalıdır
 • Manuel çalışmalar ve monitör çalışmaları için kullanılan çalışma yüksekliği aynı olmalıdır, yükseklik farklılıkları çalışma yüzeyinin indirilmesiyle eşitlenmelidir


Harekete evet, tehlikeye hayır!
"Kişisel olarak atanan çalışma yerindeki" hareket alanı en az 1,5 m² veya 1 m'den daha az geniş ve 1 m'den daha az derin olmayacak. Diğer alanların üzerine geçmesine
 • kişisel çalışma alanına erişim ve
 • kesme, sıkışma veya çarpma noktaları bulunmadığı sürece kişisel çalışma alanındaki mobilyaların kullanım alanları gibi istisnaların haricinde izin verilmez


Bacak ve hareket özgürlüğü
Boş ve değiştirilmeyen bacak boşluğu en az 600 mm geniş ve 650 mm (690 mm daha iyi) yüksek olmalıdır. Oturma, durma ve hareket için sürekli duruş değişikliği sunacak çalışma yerleri tasarlayın.

Monitör çalışma yerinin tasarlanması

Çalışma yerini seçerken işi göz önünde bulundurun
 • monitör ile çalışılacak yerlerde tek yüzeyli çalışma alanlarını tercih edin
 • karma işler ile çalışılacak yerlerde tek ve çok yüzeyli çalışma alanlarını tercih edin
Çalışma yerini seçilen işe göre eğin:
 • sisteme yönelik işlerde - 90 ° veya 45 ° iyidir, makineli çalışma alanlarını manuel tarafa karşı olacak şekilde eğin
 • belgelere yönelik işlerde - 30 ° ve 60 ° uygundur, 45 ° iyidir, her iki çalışma alanı da aynı yükseklikte olmalıdır


Yüksekliğin ayarlanması daima önemlidir
Monitördeki ilk satır göz yüksekliğinde olmalıdır.

Yansımaların oluşması engellenmelidir
Doğrudan ve/veya dolayı yansımaları engelleyin: monitörün ve kullanıcının arkasında camlar, parlak kaynaklar veya aydınlık yüzeyler bulunmamasına dikkat edin. Işık ve parlaklık kontrastı doğru ayarlanmalıdır. Kullanıcının görüş açısı camlara paralel olmalıdır.

Tahmin etmeyin, görün
Ortam aydınlatmasını ayarlayın: ayarlanabilir ışık koruma sistemi zorunludur. Monitörü mümkün olduğunca odanın derinliğine, merkezde olacak şekilde kurun.

Feragatname
Web sitemizi ziyaret eden kullanıcılar için burada paylaşılan içerikler ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu sayfalarda sunulan içerikler büyük bir özenle hazırlanmıştır. Ancak, verilerin doğruluğu, eksiksizliği ve güncelliğine ilişkin hiçbir garanti verilmez ve sorumluluk kabul edilmez.

Telif hakkı

Bilgi içerikleri ve yapısı telif hakları yasalarıyla koruma altındadır. Çoğaltılması, dağıtılması, yayınlanması, değiştirilmesi, üçüncülerin kullanımına sunulması veya özellikle de metin, metin bölümlerinin, resimlerin, grafiklerin ve tasarım elemanlarının işlenmesi kesinlikle KAISER+KRAFT Ltd. Şti şirketi tarafından yazılı bir şekilde onaylanmış olmalıdır.
Ürün karşılaştırması